You are here:

Atrakcje Gór Świętokrzyskich – śladami Stefana Żeromskiego

Atrakcje Gór Świętokrzyskich – śladami Stefana Żeromskiego
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Góry Świętokrzyskie to „mała ojczyzna” Stefana Żeromskiego. Mieszkając w tym regionie czy też przyjeżdżając tu w celach turystycznych, warto zapoznać się z miejscami, gdzie Żeromski się urodził, mieszkał z rodzicami czy pobierał nauki.

I tak miejsce urodzenia to Strawczyn – wieś położona przy drodze wojewódzkiej nr 748 na trasie Miedziana Góra – Ruda Strawczyńska. W miejscu domu rodzinnego postawiono obelisk informujący o tym fakcie. Mały Stefanek nie mieszkał tam długo, bo gdy miał dwa lata, jego rodzina się wyprowadziła się. W latach 1871 – 1888 Żeromski mieszkał w Ciekotach. Tej wsi nie można pominąć w wędrówkach po Górach Świętokrzyskich. Leży w Dolinie Wilkowskiej, kilka kilometrów od Świętej Katarzyny, położonej u stóp Łysicy. Młody Żeromski zajeżdżał tam z rodziną co niedziela do kościoła. Została tam po nim pamiątka. W małej kapliczce stojącej kilka metrów od drogi wiodącej na Łysicę wydrapał w tynku na wewnętrznej ścianie swoje nazwisko. Do dziś można ten podpis, chroniony przez szklaną tabliczkę, zobaczyć.

W Ciekotach, miejsce, gdzie niegdyś stał dworek Żeromskich (spłonął w 1901), nazywa się „Żeromszczyzną”. Przez wiele lat była tam tylko tablica informacyjna, od kilku lat działa Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”. W ten sposób spełniło się marzenie pisarza o szklanych domach. „Szklany Dom” to dwa budynki, jeden to zrekonstruowany modrzewiowy dworek, w którym zgromadzono eksponaty związane z życiem i twórczością autora „Przedwiośnia” (to z tej powieści pochodzi idea szklanych domów), drugi – to nowoczesny budynek, gdzie realizuje się programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tak jak przed laty Żeromszczyzny strzeże góra Radostowa, bliska sercu pisarza, którą nazywał Górą Domową.
W pobliskich Leszczynach na miejscowym cmentarzu zostali pochowani rodzice pisarza, ale pamięć o ich grobach zaginęła. Przypomina o tym tablica umieszczona w miejscowym kościele.

Dalszych śladów Żeromskiego należy szukać w Kielcach. W budynku szkoły, gdzie z trudem pobierał nauki, mieści się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Można tam zobaczyć kilka rękopisów, pierwsze wydania niektórych dzieł, listy i zdjęcia. Zgromadzono też meble i inne eksponaty z epoki oraz rekwizyty z filmu „Syzyfowe prace”. Oryginalnym eksponatem jest belka stropowa z rodzinnego domu pisarza.

Kielce uhonorowały pisarza, nadając jego imię jednej z ulic miasta, skwerowi, teatrowi, ogródkom działkowym oraz liceum, przed którego budynkiem stoi pomnik patrona. W parku jego imienia stoi popiersie, a na Kadzielni – głaz z wygrawerowanym cytatem z twórczości pisarza. Na kamienicach, gdzie mieszkał jako uczeń gimnazjum, znajdują się tablice informacyjne. Są to adresy: Plac Wolności 6, ul. Wojska Polskiego 28. Przy ul. Dużej 5 upamiętniono kamienicę, gdzie Żeromski potykał się z kolegami na zebraniach demokratów. Wreszcie – pamiątkowy głaz przy drodze na Karczówkę.

Wycieczka śladami pisarza zajmie cały dzień. Trzeba więc pomyśleć o noclegu, by następnego ranka wyruszyć na szlaki Gór Świętokrzyskich.

Posted by: admin

Related articles
 

Slowa kluczowe: etykiety inspekcyjne na zamówienie, armatura łazienkowa Apavisa, busy do danii szamotuły, złomowanie auta tarnobrzeg, etykiety inspekcyjne z datą, vetrex-v90-alphaline, balayage kraków, GAP Fakturowy BMW, Vademecum elektryka SEP, geodeta głogów cennik, osb stopfire

Back to Top

Miska wisząca WC Catalano Zero 55 BEZRANTOWA 1VS55NR00, Umywalka Simas Evolution 53x45cm EVO15, strefy klimatyczne PN-EN 12831:2006, geodeta Chełmża, wypożyczalnia igłofiltrów elastycznych, sprzedaż igłofiltrów elastycznych, laweta Golub-Dobrzyń, Umywalka Simas Flow 40x49,5cm FL14, Bidet wiszący Catalano New Light 1BSLI00, wynajem igłofiltrów elastycznych